Více než 70 tisíc ukrajinských uprchlíků našlo práci v České republice – Best Work For You
Požádejte o zavolání

V Česku našlo práci více než 70 tisíc ukrajinských uprchlíků

V Česku začalo pracovat více než 70 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr práce Marian Jurechkana.

Ministerstvo vnitra dosud vydalo více než 367 500 uprchlických víz. Ženy tvoří 72% dospělých. Cizinecká policie hlásila téměř 287 000 příjezdů. Podle ministra vnitra Vita Rakušana je v Česku asi 300 000 ukrajinských uprchlíků, někteří odcházejí. S ochranným vízem mohou lidé svobodně získat práci, nepotřebují povolení.

„V České republice dnes pracuje více než 70 000 lidí, kteří přišli z Ukrajiny a získali ochranu. To je také pozitivní zpráva z hlediska daní a ekonomické podpory,“ řekl Yurechka. Poznamenal, že místa, která byla dlouho neobsazená, jsou obsazena.

Většina volných míst evidovaných na úřadu práce je pro osoby s nízkou kvalifikací. Odborníci doporučují vynaložit veškeré úsilí na využití vzdělání a dovedností nováčků. Pro uplatnění na odbornějších pozicích je však nutná znalost českého jazyka. Ministerstvo školství zveřejnilo požadavky na podobu jazykových kurzů pro uprchlíky. Zaměstnavatelé mohou připravit školení a požádat o akreditaci. Jazykovou výuku pak zaplatí úřad práce, který z evropských peněz podpoří zaměstnanost.

Podle dřívějšího zjištění ministerstva práce má 22,51 TP2T nově příchozích středoškolské vzdělání a 28,51 TP2T má terciární vzdělání.

Vedení úřadu práce opakovaně naznačilo, že uprchlíci sice mohou od 21. března v ČR pracovat bez překážek a povolení, ale zaměstnavatelé jejich přijetí stejně jako u ostatních cizinců musí hlásit. 

Zdroj: aroundprague.cz