Senát ČR schválil zákon usnadňující život a zaměstnání Ukrajinců - Nejlepší práce pro vás
Požádejte o zavolání

Senát ČR schválil zákon usnadňující život a zaměstnání Ukrajinců

Uprchlíci v České republice budou moci rychle získat speciální vízum, státní pojištění a volně vstoupit na trh práce. Postup usnadní vládní návrh zákona, který Senát schválil 17. března téměř jednomyslně.

Projekt vychází z dohody ministrů vnitra členských zemí EU o zavedení dočasné ochrany pro uprchlíky. Upravuje také vstup Ukrajinců do systému státního zdravotního pojištění. Nyní musí zákon podepsat prezident Miloš Zeman. V platnost vstoupí po zveřejnění ve shromáždění zákonů, k čemuž by mohlo dojít začátkem příštího týdne.

Zákon je podle vlády nezbytný v souvislosti s masivní migrační vlnou z Ukrajiny, která už v souvislosti s boji na Ukrajině opustila asi tři miliony lidí. Podle ministra vnitra Víta Rakušana nyní do Česka dorazilo asi 260 000 uprchlíků. Zvláštní vízum je podmínkou pro další integraci uprchlíků do systému dávek, na trh práce nebo do vzdělávání.

Ministerstvo vnitra a policie podle projektu poskytnou dočasná víza občanům Ukrajiny a osobám, které trvale pobývaly na Ukrajině před ruskou invazí a nemohou se vrátit do své domovské země. Zvláštní vízum se Ukrajincům uděluje na dobu jednoho roku. Ukrajinským uprchlíkům zákon ukládá povinnost hlásit místo pobytu v ČR. Zároveň se speciálním vízem budou moci cestovat po celém schengenském prostoru.

Ukrajinští uprchlíci jsou zařazeni do systému státního zdravotního pojištění. Pojistné za ně bude podle předlohy platit stát, pokud nebudou zaměstnáni a nebudou mít jiné příjmy z podnikání. Zákon také upravuje zdravotní pojištění dětí narozených uprchlíkům z Ukrajiny v České republice.

Pro uprchlíky z Ukrajiny bude snazší vstoupit na trh práce – už nemusí získávat pracovní povolení. To znamená, že budou mít stejná práva na zaměstnání jako cizinci s trvalým pobytem. 

Děti uprchlíků budou moci začít chodit do dětských skupin, stát je bude financovat. Zřizovatel dětské skupiny bude moci žádat o příspěvek na její činnost. Děti mohou navštěvovat i firemní dětské skupiny, které jsou nyní vyhrazeny pouze dětem zaměstnanců. Toto opatření má usnadnit integraci přijíždějících dětí a dospělých, kteří budou moci nastoupit do zaměstnání. Návrh zákona navíc uprchlíkům usnadní potvrzování kvalifikace pro práci v dětských skupinách.

Ukrajincům, kteří dostali speciální vízum, stát automaticky zaplatí humanitární pomoc ve výši 5000 korun. Peníze jsou určeny na pokrytí základních potřeb. Pokud se příjem a blaho žadatele bude nadále zhoršovat, bude moci znovu žádat o dávky. Dávka bude vyplácena po dobu pěti měsíců.

Finanční pomoc budou moci získat i rodiny, ve kterých uprchlíci žijí. Zatím se počítá s částkou 3000 korun na osobu měsíčně, maximálně však 9000 korun pro každého. Konkrétní podmínky pro výplatu tohoto příspěvku by měla po podpisu zákona prezidentem stanovit vláda zvláštním nařízením.

Zákon zůstane v platnosti do 31. března 2023.

Zdroj: 420on.cz