Ukrajinský řidičský průkaz bude platný v ČR - Best Work For You
Požádejte o zavolání

Ukrajinský řidičský průkaz bude platný v České republice

Podle současného zákona mohou ukrajinští uprchlíci v Česku řídit auta s národním řidičským průkazem. Neexistence řidičského průkazu evropského typu není překážkou, uvedlo ministerstvo dopravy. S autopojištěním je ale vše složitější.

„Řidičský průkaz by měl být vyměněn pouze v případě, že v ČR pobýváte po dobu jednoho roku a déle,“ uvedl mluvčí ministerstva Martin Brychta.

Ukrajinci dočasně pobývající v České republice mohou řídit vlastní auta i bez registrace. Podle ministerstva je registrace nutná až po šesti měsících pobytu. „Vozidlo však musí být pojištěné a v dobrém stavu. Úřady ale nebudou v první polovině roku kontrolovat platnost STK,“ dodal Brykhta. Po případné registraci vozu je povinná technická prohlídka.

Pokud si občan Ukrajiny chce v zemi koupit nové nebo ojeté auto, pak ti, kteří nemohou potvrdit svou adresu a dostali azyl nebo povolení k pobytu, obdrží při koupi auta tříměsíční vývozní poznávací značku. Poté, co žadatel obdrží adresu bydliště, bude možná registrace vozidla.

problém s pojištěním

Tuzemské pojišťovny podle současných pravidel nemohou provádět povinné ručení aut s ukrajinským číslem.

"Je to složité, je tam komunikace s ministerstvem dopravy, ministerstvem financí i na úrovni EU," řekla Veronika Pavlišová, mluvčí České kanceláře pojistitelů.

V případě nehody českých a ukrajinských řidičů byste měli zavolat policii, abyste předešli případným problémům.

Používaná vozidla potřebují pojištění odpovědnosti. Ukrajinských aut se zelenou kartou vydanou pro provoz v zahraničí je ale podle kanceláře pojistitelů velmi málo.

Za normálních okolností hrozí za jízdu bez pojištění odpovědnosti pokuta od 5000 do 40 000 korun. Pokud však k nehodě nedojde, policie preventivně nekontroluje pojištění tak často a v současné situaci bude pravděpodobně k ukrajinským autům shovívavá. Tyto záležitosti navíc úřady stále řeší.

Zdroj: aroundprague.cz