Od 14. dubna se pražské registrační centrum pro uprchlíky z Ukrajiny přestěhuje do Vysočan - Best Work For You
Požádejte o zavolání

Od 14. dubna se pražské registrační středisko pro uprchlíky z Ukrajiny přestěhuje do Vysočan

Pražské centrum pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny bude od čtvrtka sídlit v budově Central Group u metra Vysočanská, kam se přesune z Kongresového centra Praha. Oznámil to starosta Zdeněk Hřib. Dušan Kunovski, ředitel Central Group, dodal, že po dokončení centra chtěla firma objekt poskytnout Praze 9 pro vzdělávací účely.

Hasiči již několik dní postupně stěhují techniku. Práce v Kongresovém centru podle Grzhiba skončí ve středu v 17:00, ve Vysočanech se centrum otevře ve čtvrtek v 8:00. 

Důvodem přesunu jsou již plánované akce v Kongresovém centru, mimo jiné v souvislosti s českým předsednictvím Evropské unii. Oproti Kongresovému centru bude kapacita ve Vysočanech zhruba tříčtvrtinová a denně zde obslouží až 2700 lidí. Podle starosty Hřiba by to při současném počtu uprchlíků, který se v poslední době pohybuje mezi 500 až 1000 za den, mělo stačit. Na začátku války centrum obsluhovalo 3000 a více lidí denně. Rekordním dnem byl 9. březen, kdy bylo zaregistrováno 3667 lidí. Centrum nápovědy nabízí nováčkům pomoc s registrací, ubytováním, papírováním, zaměstnáním a pojištěním.

Poté, co centrum nápovědy již nebude potřeba, bude převedeno pro vzdělávací účely. 

Šéf pražských hasičů Luděk Prudil uvedl, že uprchlíci dočasně ubytovaní v tělocvičnách se postupně stěhují do jiných míst, jako jsou domy, ubytovny a hotely. Hasiči již 14 dní neubytovávají uprchlíky v tělocvičnách a dalších provizorních zařízeních. Nyní je v nich podle něj ubytováno 279 lidí a toto číslo stále klesá, na začátku bylo asi 700 uprchlíků.

Pražské středisko, které obsluhuje i Středočeský kraj, v pondělí přijalo 1023 lidí a poskytlo ubytování 78 z nich, uvedli hasiči. Víkendové denní údaje byly zhruba poloviční. Největší nápor bývá podle Prudila pozorován v pondělí, k dalším poklesům dochází v následujících dnech. Od začátku konfliktu centrem prošlo celkem 70 626 lidí. Kvůli nedostatku bydlení část lidí odchází z centra Prahy do jiných krajů. Podle ministerstva vnitra získalo k dnešnímu dni povolení k pobytu v hlavním městě asi 67 000 ukrajinských uprchlíků.

Zdroj: Kolem Prahy